Psy - podstawowe informacje i ciekawostki

www.psy.edu.pl

Rozmnażanie psów

U psów domowych dojrzałość płciowa pojawia się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, zarówno u samców jak i u samic, choć okres ten, w przypadku większych ras, może się wydłużyć do wieku dwóch lat. Wiek dojrzewania psa określa się między jego 12 a 15 miesiącem życia. Wtedy to psy są w znacznej części bardziej dorosłe niż szczeniaki. Jak u większości udomowionych, tak i u psów udomowienie doprowadziło do podniesienia libido, a także wcześniejszego i częstszego cyklu rozmnażania niż u ich dzikich przodków.

Samice dwa razy rocznie mają płodny okres czasu, znany jako ,,okres", podczas którego jej ciało przygotowuje się do ciąży. Poziom szczytowy tego czasu samica uzyskuje, gdy jest psychicznie i fizycznie przygotowana do tego, aby przyjąć kopulację samca. Samica może zajść w ciążę już przy pierwszej kopulacji, jednakże nie jest to wskazane, gdyż pod innymi względami jest ona wciąż psychicznie i fizycznie młoda.

Większość udomowionych gatunków posiada silnie widoczne efekty doboru sztucznego. Najważniejszym z nich jest stworzenie takich warunków, aby ludzie mogli kierować rozmnażaniem psów. Jednym z zachowań zauważonych u udomowionych psów jest brak łączenia się osobników w pary, co jest z kolei naturalne dla dzikich psów. Dużą rolę odgrywa jednak zdolność udomowionych osobników płci żeńskiej do odbywania godów w dowolnym czasie w roku, najczęściej dwa razy do roku. Długość czasu pomiędzy tymi okresami bardzo się różni między różnymi psami, ale szczególny cykl samicy jest raczej regularny i trwa przez całe jej życie. Odwrotnie jest z gatunkami nie udomowionych psów, które to doświadczają tego okresu raz w roku, zazwyczaj późną zimą.

Większość samic psów wchodzi w pierwszy okres rozrodczy pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, chociaż niektóre większe rasy wchodzą w niego dopiero w 2 roku życia. Jak u większości ssaków, wiek w którym suka po raz pierwszy wchodzi w okres rozrodczy, jest w większym stopniu funkcją wagi jej stałej ciała w proporcji do wagi jej ciała, kiedy jest w pełni dojrzała. Różnorodność wieku dojrzewania jest odpowiedzialna za cieczkę nie za wiek chronologiczny. Od tego czasu doświadczają okresu płodności dwa razy w roku aż do starości.

Samice z wiekiem nie doświadczają menopauzy, chociaż ich cykle stają się nieregularne, a płodność nieprzewidywalna. Psy w wieku około 7 lub 8 lat zazwyczaj nie są już brane pod uwagę, jeśli chodzi o rozród, ale wciąż pozostają płodne.

Kopulując, osobnik męski z rodziny psów początkowo pokrywa samicę od tyłu. Jest to pozycja zwana swobodnie ,,psim stylem", albo ,,na pieska". Suka będzie trzymać swój ogon na boku i pozwalać psu na stosunek, jeśli będzie na to podatna. Jeśli nie będzie, może usiąść albo się położyć, może również odejść, czyli innymi słowy- być niechętna do współpracy lub nie pozwalać na parzenie. Osobnik męski często będzie się przesuwał, starając się zaskarbić sobie względy samicy, próbując penetracji jej sromu swoim penisem. Na tym etapie penis nie jest w erekcji, ale jest wiotki i utrzymywany raczej przez małą kość wewnętrzną.

Gdy osobnik męski osiągnie poziom penetracji, będzie trzymać swoją partnerkę mocniej, a także będzie napierać szybciej. To jest ten moment, gdy podczas parzenia penis psa się wydłuża.

Psia reprodukcja jest inna niż stosunek płciowy człowieka, ponieważ penis mężczyzny wpierw się napręża, a potem wchodzi w kobietę; psy wpierw penetrują samice, potem ich penisy nabrzmiewają, a dopiero wtedy doznają erekcji.

Psy płci męskiej posiadają opuszkę żołędzi, kulisty obszar tkanki jamistej przy podstawie penisa, który więzi penisa wewnątrz pochwy suki podczas kopulacji, jako że pochwa wypełnia się wtedy krwią.

Jak tylko penis zostaje zablokowany przez opuszkę żołędzi w pochwie, samiec zazwyczaj podnosi nogę i buja nią nad grzbietem samicy, obracając się.

Parzące się psy stoją, stykając się tyłem. Penis wciąż jest uwięziony w pochwie, gdy następuje wytrysk, co zmniejsza wyciekanie nasienia z pochwy.

Po jakimś czasie, zwykle 5 - 20 minut (ale czasami dłuższym), opuszka żołędzi ,,zwalnia" penisa i pozwala parze się rozłączyć. Podczas pierwszego stosunku psy mogą być zestresowane sytuacją, w której nie mogą się rozłączyć. W związku z tym mogą próbować oddzielenia się na siłę i ucieczki. Witryny internetowe hodowców psów często sugerują, że gdy ten etap zostanie osiągnięty, wykazujące niepokój psy dobrze jest uspokajać aż do całkowitego rozdzielenia pary.

Należy zauważyć, że podobne zachowanie (czasami włączające napieranie na miednicę) występuje u dominujących samców lub obu płci. Wzrastanie dominacji, z lub bez napierania, nie powinno być mylone z dążeniem do kopulacji, gdzie napieranie zajmuje krótki okres czasu, skończony osiągnięciem ,,więzi".

» ron777 [na] tlen.pl «


Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości treści prezentowanej na łamach niniejszego serwisu w formie elektronicznej, papierowej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autora jest surowo zabronione i będzie ścigane prawnie z pełną bezwzględnością.